fbpx

Düğün Hazırlık Rehberi

[maxmegamenu location=max_mega_menu_1]

Düğün hazırlığı sürecinizde sizlere yardımcı olacak düğün planı adımları ile, kontrollü ve eğlenceli bir düğün alışverişine hazır mısınız? Düğün mekanı seçiminde gelinliklere, düğün pastası firmalarından balayı otellerine kadar her düğün adımı, detaylıca incelenmesi ve araştırılması gereken bir konudur. Bütçenize uygun ve konseptinizi yansıtan düğün firmalarını da bulacağınız bu Düğün Hazırlık Rehberi’miz, hayallerinizi süsleyen düğününüzün ilk adımı olabilir.

[maxmegamenu location=max_mega_menu_1]

Önemli Bilgileri Kaydedin

Kendinize bir düğün ajandası alarak; tüm evlilik hazırlığınız için ayırdığınız bütçeyi kategorilere ayırarak not alın. Düğün hazırlığı sürecinizde mekanınıza gelecek konuk listesinden, belirlediğiniz düğün temasına kadar not alacağınız ufak detaylar, yaklaşan zamanda büyük yardımcınız olacaktır.

Organizasyon Ekibi

Eğer düğün gününüz için hayal ettiğiniz planın bir organizasyon ekibi tarafından yapılmasını istiyorsanız, ilk işiniz organizasyon firmalarını araştırmak olmalıdır. Organizasyon firmaları, düğün organizasyonu konusunda acemi olan sizlerin hayallerini, profesyonelce gerçeğe dönüştürür.

Tarih Ve Düğün Mekanı Seçin

Düğününüzün en önemli aşaması olan düğün mekanı seçimi, belirlediğiniz konsepte ve seçeceğiniz tarihe göre değişecektir. İlk olarak bir düğün tarihi belirlemeli, sonrasında düğün mekanlarını araştırmalısınız.

Düğün Fotoğrafçınızı Bulun

Düğününüzü ölümsüzleştirecek en önemli detaylardan biri fotoğraflardır. Eğer düğün tarihiniz, düğün yoğunluğu olan sezonlardaysa, düğün fotoğrafçısı seçiminde acele davranmalısınız. Unutmamalısınız ki; her düğün fotoğrafçısı, fotoğraflarında kendi temasını yansıtır.

Eğlenceyi Unutma

Düğün mekanınız müzik, dans veya gösteri gibi unsurları karşılamayabilir veya düğününüz için eğlence aşamasını siz organize etmek isteyebilirsiniz. Ne tarz müziklerin düğününüzde çalınmasını istiyorsunuz? Bu doğrultuda, müzik firmaları ile anlaşmanız gerekir.

Catering Firmalarıyla Anlaşın

Eğer düğün mekanınızın yemek seçenekleri size uymadıysa düğün yemeğiniz için catering firmalarıyla anlaşabilirsiniz. Düğün mevsiminize göre seçeceğiniz düğün menüsü, düğününüzün en lezzetli anı olabilir.

Hayalinizdeki Gelinliği Bulun

Düşlediğiniz özel dikim gelinliği düğünden en az 6 ay önce diktirmelisiniz! Hazır model seçmeyi düşünüyorsanız, 1 sene öncesinden gelinlik denemelerine başlamanızı öneriyoruz. Vücut tipinize ve düğün mevsiminize göre seçtiğiniz gelinlik modeli, kusursuz bir gelin olmanızın ilk adımı olacak.

Damatlık Modellerini Araştırın

Düğünden 7 ay önce araştırmaya başlayacağınız damatlık modelleri, ilerleyen aylarda karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca vücudunuza tam oturan bir damatlığı tamir ettirmek oldukça zaman alacağından doğru zamanlama önemlidir.

Davetiye Ve Hediyelikler

Her ne kadar yoğun tempoda düğün stresinizi yaşıyor olsanız da, düğün davetiyelerinizi ve konuklarınıza vereceğiniz hediyelikleri unutmamalısınız. Konseptinize göre davetiye seçimi bu aşamanın en önemli kısmıdır.

Balayı Planı Yapın

Balayınızı düğün hazırlığınız esnasında planlamayı unutmayın. Eşinizle birlikte en çok deniz, kum ve güneşin tadını mı çıkarmak istiyorsunuz yoksa görmek istediğiniz ülkeler mi var? Sizin için en uygun balayı otellerine karar vererek, kendinize düğünden sonra dinlenmeniz için harika bir fırsat yaratın!

Gelin Çiçeğinizi Seçin

Gelinliğinizi mevsimin en büyüleyici çiçekleriyle süslemeye hazır mısınız? Düğün hazırlığı sürecinizin ilerleyen zamanlarında (6-7 Ay Önce) gelin çiçeği seçimi konusunu kararlaştırmanız gerekebilir. Gerçek bir gelin buketi  düşünüyorsanız, biraz daha bekleyebilirsiniz.

Düğün Pastası Seçimi

Düğünün en lezzetli aşaması olan düğün pastası, düğünden 4-5 ay önce seçilmelidir. Sezonun en trend düğün pastaları, uzun bir yapım aşamasından geçeceği için, en doğru zamanlama ve en profesyonel firma ile çalışılmalıdır.

Düğün Ayakkabınıza Karar Verin

En önemli gününüzde sizi gün boyu ayakta tutacak gelin ayakkabılarınızı seçmek için en ideal zamanlama düğünden 4-5 ay önce olacaktır. Böylece hem gelinlik provanızda onları giyebileceksiniz, hem de düğününüze kadar deneme yapma şansınız olacak.

Gelin Saçı Ve Makyajı Seçimi

Düğün saç makyaj modeliniz, hem mevsime hem de temanıza uyum sağlamalıdır. Düğününüzden 4-5 ay önce karar verirseniz, birkaç defa gelin saçı ve gelin makyajı provası yaptırabilirsiniz. Böylece düğün gününüzde oluşacak endişeden kurtulmuş olursunuz.

Gelinlik Aksesuarlarına Karar Verin

Gelinliğinizi tamamlayacak; duvak, mücevher ve gelin tacı gibi aksesuarların alışverişine düğünden 3-4 ay önce başlamalısınız. Hem gelinliğinizin modeli ortaya çıkmış olacak, hem de seçtiğiniz aksesuarlarla gelinliğinizi bir arada görme şansınız olacaktır.

Bekarlığa Veda Partisi Organizasyonu Yapın

Düğün hazırlığı sürecinizin en önemli aşamalarını sonlandırdığınıza göre düğününüzden 2-3 ay önce eğlenceli bir bekarlığa veda partisi planlamaya hazır olun. Bütçenize uygun olarak yapacağınız bekarlığa veda partisi mekanlarını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Son Hazırlıkları Gözden Geçir

Şimdiye dek tüm yaptığınız alışverişi kontrol etmeyi unutmamalısınız. Son gelinlik provanıza gidip, ayakkabınızla ve aksesuarlarınıza beraber nasıl göründüğünüze bakmalısınız. Tekrar tüm satıcılarla iletişime geçip, sipariş durumunuzu kontrol etmelisiniz.

Düğün İçin Gelin Çantası Hazırlama

Düğün gününüzde yaptığınız tüm bu hazırlığın bir felakete dönüşmemesi için düğün çantası hazırlamanız gerekecektir. Bu çanta düğün esnasında oluşacak küçük sorunlara hızlı bir çözüm olabilir. Düğünden 1 ay-3 hafta önce gereksinimlerinize göre hazırlayabilirsiniz.