Damatlık seçimi en az gelinlik seçimi kadar önemlidir. Damatlık seçiminin de kendine göre dikkat edilmesi gereken bazı detayları vardır. Takım elbise mi giyeceksiniz yoksa slim-fit bir damatlık mı, smokin mi? Kravat mı yoksa papyon mu? Damatlık seçiminin püf noktalarını öğrendiğinizde hem kendinize ve modaya uyum sağlayan damatlığı seçebilir, hem de gelin ile şahane bir uyum yakalayabilirsiniz! Vücut tipine göre damatlık seçimi, gelinlik ile uyumuna göre damatlık, mevsime, düğün mekanına ve düğün konseptine göre damatlık modelleri nasıl olmalı sorularına alt başlıklarda yanıt bulacaksınız. Damatlık modeli hazır mı satın alınmalı yoksa özel dikim mi yapılmalı bilgisine de ulaşacaksınız.

Bu yazımızda damatlık nasıl seçilir başlığı altında, bilmeniz gereken tüm detayları sizlere aktardık. Yazımızı okuduğunuzda damatlık modelinize karar vermiş olacaksınız.

Vücut Tipine Göre Damatlık Nasıl Seçilir?

Damatlık seçimi süresinde baz alınması gereken en önemli konuların başında vücut tipine uygun seçim yapmak geliyor. Öncelikle kendi vücut tipinizi biliyor olmanız ve buna göre seçim yapmanız gerekir. Bilmiyorsanız da kafa karışıklığı yaşamanıza hiç gerek yok. Erkeklerde 3 vücut tipi mevcuttur. Bunlar; mezomorf, ektomorf ve endomorfdur.

Mezomorf Vücut Tipine Göre Damatlık

Eğer kaslı bir vücut yapısına sahipseniz, üzerinize yapışmayacak, bol kesim ancak üzerinizde dağınık ve salaş bir görüntü yaratmayacak damatlık modelleri sizler için uygun olacaktır.

Ektomorf Vücut Tipine Göre Smokin

Eğer ince ve zayıf bir vücut yapısına sahipseniz, slim-fit damatlıklardan uzak durmanızı öneririm. Sebebi ise sizi olduğunuzdan daha ince gösterebilir. Onun yerine tercihinizi daha geniş yakalı damatlık modellerinden yana yapabilirsiniz.

Endomorf Vücut Tipine Göre Takım Elbise Damatlık

Eğer fazla kiloları olan bir vücut yapısına sahipseniz, sizi daha fit ve zayıf gösterecek siyah ve bol kesim smokin damatlık modellerini tercih edebilirsiniz.

Gelinlik İle Uyumuna Göre Damatlık Seçimi

 Damatlığınızı seçerken mutlaka gelin ile olan uyumuna dikkat etmelisiniz. Gelinlik ile bir bütün oluşturmalı ve birbirini tamamlamalıdır. Gelin ile ortak bir nokta yakalayabilir; seçeceğiniz damatlığın gelinlik ile olan ton farkına, kesimine ve modeline dikkat ederek seçim yapabilirsiniz. Örneğin beyaz renkte bir damatlık seçimi yapacaksanız, gelinliğin beyazı ile ton uyumunu yakalayabilirsiniz. Bu ikinizin de daha şık görünmesini sağlayacaktır.

 

Düğün Mekânına, Düğün Mevsimine ve Düğün Konseptine Göre Damatlık Seçimi

Nasıl bir mekân da düğün yapacağınız, düğünü yapacağınız mevsim ve düğün teması damatlık seçiminizi belirleyen diğer unsurlardır.

Düğün mekanına göre damatlık

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli detay, seçeceğiniz damatlığın rengi, modeli ve kumaşının mekâna uyum sağlamasıdır. Örneğin; kır düğünü mekânına yakışacak en güzel renkler mavi gibi açık tonlar olurken, salon ya da otel düğünleri için şık bir smokin giymeniz beklenmektedir.

Mevsime göre damatlık seçimi

Bahar ya da yaz düğünü için açık renkte bir damatlık tercihi yapabilir ve kravat, papyon gibi detaylarda canlı renklere yönelebilirsiniz. Sonbahar ve kış düğünleri için de kahverengi, lacivert ve siyah gibi koyu renkte modelleri tercih edebilirsiniz. Yazın terletmeyen kışın ise daha tok kumaşlar tercih ederek rahat edebilirsiniz.

Düğün konseptine göre damatlık seçimi

Damatlığının modeli ve rengi düğün konseptine uyum sağlamalıdır. Konseptinize uyum sağlayacak ufak parçaları damatlığınız ile bir araya getirerek muhteşem bir görüntü yakalayabilirsiniz! Rustik bir düğün konseptinde giyilen damatlık ile balo konseptinde giyilen bir damatlık elbette farklı olacaktır. Rustik düğün konseptinde hem gelinlikte hem de damatlıkta rahatlık ve doğallık ön planda olmakta. Hasır kumaş, odun ve kuru ağaç tarzında dekoratif unsurlar düğününüzde yer alırken, konsepte uyum sağlayacak damatlık seçilmelidir. Smokin pek de doğru bir tercih olmayacaktır. Daha toprak ve pastel tonlarında yelekli takım elbise modelleri, papyon ve pantolon askısı, keten ve tüvit kumaştan hazırlanan damatlıklar kullanılabilir. Gelin çiçeği ile aynı cep çiçeği ile de gelin ile uyum yakalanabilir. İhtişamlı balo konseptinde düğünlerde ise siyah, lacivert ya da beyaz smokin konseptinizi tamamlayabilir.

Hazır Giyim Mi, Özel Dikim Mi?

Damatlık seçiminde dikkat etmeniz gereken diğer unsurlardan biri de hazır giyim mi yoksa özel dikim damatlık mı istiyorsunuz, buna karar vermenizdir. En önemlisi damatlığınızın üzerinize tam oturmasıdır. Bunun için güvendiğiniz ve işinde usta olan bir terzi ile anlaşabilir ve vücudunuza tam oturacak özel dikim bir damatlık tercih edebilirsiniz. Eğer bunun için ekstra zamanınız yoksa hazır damatlık modellerinden birini satın alabilirsiniz. Birkaç prova ile kendinize en uygun olacak damatlığa karar vereceksiniz.

Damatlık seçiminde minik detaylar, damatlığınızın özgün ve farklı olmasını sağlayabilir. Sizler için damatlık nasıl seçilir konusunu ele alarak bilmeniz gereken en önemli detaylara yer verdik. Yazımızı dikkate alarak size en çok yakışan ve eşiniz ile uyum sağlayan damatlık seçimini yapabilirsiniz. Hem özel dikim yapan hem de hazır model satan damatlık firmalarına damatlık markaları bölümünden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz