O çok istediğin evlenme teklifi sonunda geldi. Düğün gününün heyecanıyla kafanı yastığa koyma durumlarına başladığına göre düğün mekanı ve zamanını netleştirmenin tam zamanı! Bir düğünde olmazsa olmaz detayın gelinliğin olduğunu düşünüyor olabilirsin ama gelinlik seçiminin bile düğün mekanına göre yapıldığını bilmen de fayda var. Peki gelelim en önemli soruya düğün mekanı seçimi ne zaman ve nasıl yapılmalı?

Düğün Mekanı Seçimi Nasıl Yapılmalı?
Düğün Mekanı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Düğün Mekanı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Mekan seçimi için ilk adım, hangi mevsimde düğün yapmak istediğinize karar vermek. Mevsim seçimi ile beraber düğün mekanı seçimine karar verebilirsiniz. Gösterişli bir otel düğünü mü, yaz aylarına çok yakışacak kır düğünü mü, vintage konseptle kusursuz bir bütünlük sağlayacak tarihi mekan düğünü mü? Belki de kumsalda eğlenebileceğiniz bir boho düğünü? Tercih size kalmış… Düğün mekanları ile ilgili daha detaylı bir okuma yapmak isterseniz düğün mekanı çeşitleri ve konsepte göre mekan seçimi yazımıza göz atabilirsiniz.

Hayaliniz prenses model bir gelinlikle süzüleceğiniz gösterişli bir otel düğününden yana ise düğün mekanı seçimini “otel düğün mekanlarından” yana yapabilirsiniz. Seçim yaparken davetli sayısı önemli bir kriter. Otelin balo salonu düğün kişi sayısına uygun mu, bütçesi neleri kapsıyor, otelin anlaşmalı olduğu düğün organizatörü vb. mevcut mu ve bu firmalarla çalışmak zorunlu mu? gibi bilgilerin öğrenilmesi gerekiyor. Eğer kır düğünü yapılacaksa  olası hava durumlarına karşı “mekanın üstü kapatılabiliyor mu ya da kendilerine ait ayrıca bir kapalı mekanları var mı” soruları mutlaka sorulması gereken önemli detaylardır. Düğün mekanı bütçesine ayırdığınız miktar, seçimi etkileyecek önemli bir kriterken, düğün mekanının yeri de ulaşım için atlanmaması gereken bir konudur. Davetliler düğün mekanına kolayca ulaşabilecek mi?, Müzik saat kaça kadar devam edebiliyor? Özetlemek gerekirse mekan seçimi;  mevsim, davetli sayısı, düğün mekanının anlaşmalı olduğu kuruluşlar, ulaşım ve bütçe göz önüne alınarak yapılmalıdır. Peki düğünden ne kadar zaman önce düğün mekanına karar verilmelidir?

 

Yaz Mevsimi İçin Düğün Mekanı Seçimi
Yaz Mevsimi İçin Düğün Mekanı Seçimi

Yaz Mevsimi İçin Düğün Mekanları

Düğününü en çok talep gören ilkbahar-yaz aylarında gerçekleştirmeyi düşünüyorsan aynı tarihlerde bir çok düğün talebinin düğün mekanlarının kapısını çaldığını sana üzülerek söylemek zorundayız. Gerek düğün organizasyon ekipleri gerek ise düğün mekanı işletmecileri mekan seçiminin 1 sene öncesinden yapılması gerektiği görüşündeler. Eğer bir yaz düğünü hayal ediyorsan seçim için çabuk karar vermenizde fayda var.

 

Kış Mevsimi İçin Düğün Mekanı Seçimi
Kış Mevsimi İçin Düğün Mekan Seçimi

Kış Mevsimi İçin Düğün Mekanı Seçimi

Sonbahar- kış aylarında düğün ve nişan organizasyonları yaz aylarına nispeten daha az olsa da mekan seçiminde acele etmeniz için birçok neden vardır. Özellikle ilkbahar-yaz aylarında yoğunluktan dolayı rezervasyon yaptıramayan yüzlerce çift düğün zamanlarını sonbahar- kış aylarına kaydırmaktalar. Bu durum, çok talep gören mekanlar için zaman sıkışıklığı yaratırken, hafta sonu düğün yapmayı düşünenler için bu talep imkansız hale bile gelebilmektedir; bu sebeple kış düğünü için mekan seçimi minimum 6 ay öncesinden yapılmalıdır.

 

Düğün Mekanı Seçimini Erken Yapmanın Avantajları

Hem dilediğiniz mekanda düğün yapabileceğiniz için gönlünüzü, hem de erken rezervasyon fırsatları ile cebinizi mutlu edebilecek doğru zamanda yapılan düğün mekanı seçimi, diğer tüm düğün aşamalarını da zamanında planlamanız için imkan sunuyor. Siz de düğün organizasyon firması, gelinlik, catering şirketi, davetiye vb. seçimlerinizi doğru zamanda ve uygun konseptte yaparak kusursuz bir düğüne imza atabilirsiniz.

 

Bir Yorum Yaz