Düğün mekanlarının, çiftlerin hayallerine hitaben farklı çeşitleri bulunur. Konsept tercihi, mevsim, davetli sayısı, ulaşım ve fiyatlar ise düğün mekanı seçiminde etkili unsurlardır. Konsepte göre düğün mekanı seçimi ile ilgili daha detaylı bir okuma yapmak isterseniz “Düğün Konseptleri” yazımıza göz atabilirsiniz.Düğün mekanı çeşitlerini bilmek seçeneklerin ortaya dökülmesini sağlar ve çiftin seçimini kolaylaştırır. Başlıca düğün mekanları; düğün salonları, kır düğün mekanları, oteller, tarihi düğün mekanları, restoranlar, havuz başı düğün mekanları, sosyal tesisler, tekne düğünleri, kulüp ve davet alanlarıdır.

Gelin bu mekanları daha yakından bir tanıyalım;

Düğün Salonları

Hemen hemen her çiftin adını duymuş olduğu düğün salonları, hem sayıca fazla olması sebebiyle hem de zaman zaman ekonomik fırsatlar sunması sebebiyle çiftler tarafından sıkça tercih edilir. Düğün salonlarını organizasyon firması profesyonelliğinde dilediğiniz gibi dekore ettirebilirsiniz. Düğün salonu dekorasyonlarına göz atmak için düğün salonu süslemeleri linkine tıklayabilirsiniz.

Kır Düğün Mekanları

Mis gibi bahar ve yaz aylarının gözde düğün mekanlarından biri olan kır düğünleri, konsept süslemeleriyle de büyüleyici bir atmosfer yaratıyor. Hem salaş hem de özgür ruhlu bir çiftseniz, otel düğünlerinin gösterişli ve kasvetli havasından ziyade kır düğünlerinin bohem tarzı sizi yansıtacaktır.

Otel Düğün Mekanları

Balo salonuna prenses ve prens edasıyla gireceğiniz, her detayı ile ihtişamlı bir atmosfer yaratacak oteller, görkemli düğünlerin ilk adresidir. Çoğu otelin düğün, davet gibi organizasyonlar için salonları bulunur. Her otelin kişi sayısı kapasitesi farklı olacağı için, otel mekanı seçiminde davetli sayısını bilmek önem arz eder. Bazı otellerin düğün için anlaşmalı olduğu organizasyon firmaları ve fotoğrafçıları vardır ve bu firmalarla çalışma şartı koyabilirler. Bazı oteller ise sizi, organizasyon firması ve fotoğrafçı vb. seçimlerde özgür kılar.

Düğün Mekanları | Düğün Nerede Yapılır?.jpg
Tarihi Düğün Mekanları

Tarihi Düğün Mekanları

Tarihi düğün mekanları, hem tarihi dokusu ile büyüleyecek hem de bu mekana çok yakışacak vintage konseptiyle sizi dilediğiniz yıllara götürecek. Siz de vintage konseptte düğün arzu ediyorsanız, bir düğün organizasyon şirketi ile anlaşabilir ve asil bir düğüne imza atabilirsiniz. Tarihi bir mekanda düğün yapmadan önce davetli sayınızı bilmek, mekan kapasitesi açısından önemlidir. Vintage konseptte gelinlik modellerine göz atmak isterseniz vintage gelinlik modelleri linkine tıklayabilirsiniz.

Düğün Mekanları | Düğün Nerede Yapılır?

Restoranlar

Nikah sonrasında daha minimal bir organizasyona imza atmak isteyen çiftlerin tercihi olan restoranlar, az sayıda davetliyle gerçekleşen düğünler için ideal bir tercihdir. Konuklar ile samimi bir ortamda muhabbet ederek ziyafet çekmenize olanak tanıyan restoran düğünleri, sizi yorucu organizasyonlarla uğraşmak zorunda bırakmayacaktır. Diğer düğün mekanlarıyla kıyaslandığında daha ekonomik olan restoran düğünlerinde tarzınızı yansıtacak süslemeleri yapabilir, dilediğiniz menüyü konuklarınıza sunabilirsiniz.

Havuz Başı Düğün Mekanları

İlkbahar – yaz mevsiminin o havadar, ışıltılı atmosferini yansıtan havuz başı düğünleri, hem şık hem de zarif bir seçim olacaktır. Havuz başı düğünlerinde havuzun ışıklandırılması ve süslenmesi görsel bir şölen yaratacaktır.

Düğün Mekanları | Düğün Nerede Yapılır?

Sosyal Tesisler

Çoğunun manzarasıyla büyülediği sosyal tesisler, hesaplı ve kaliteli hizmet sunmalarıyla tercih edilen düğün mekanıdır. Sosyal tesislerde, zengin menü seçenekleriyle konuklarınıza ziyafet çektirebilirsiniz.

Tekne Düğün Mekanları

Muhteşem bir deniz havası ne iyi olurdu değil mi? Salaş, havadar ve eğlenceli bir atmosfer sunan tekne düğünleri için teknelere buradan göz atabilirsiniz. Dilerseniz gemide, dilerseniz yat ya da teknede yapabileceğiniz düğün organizasyonunuz için davetli sayınızı bilmeniz gerekir. Denizde düğün için yaz aylarını tercih etmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Kulüp ve Davet Alanları

Düğününde nikah sonrası doyasıya eğlenmek isteyen çiftlerin tercihi olan kulüp ve davet alanları, otellere göre daha ekonomik bir seçenek sunuyor. Kokteyller için en çok tercih edilen mekan olan kulüp ve davet alanlarının mekan kapasiteleri de geniştir. Kulüp ve davet alanlarında abartılı prenses model gelinlikler yerine hareket kabiliyetinizi sınırlamayan gelinlikler daha doğru bir seçim olacaktır.

Düğün mekanları çeşitlerini sizlere sunduğumuz bu yazımızda mekan seçiminde; mevsim, konsept, fiyat, ulaşım ve davetli sayısının önemli bir kriter olduğunu belirttik. Sizler de bu düğün mekanları arasından seçiminizi bu kriterlere göre yapabilirsiniz. Düğün mekanı seçiminin nasıl ve ne zaman yapılması gerektiği hakkında daha detaylı bir okuma yapmak isterseniz “düğün mekanı seçimi nasıl ve ne zaman yapılır”  başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz