Düğün gününüzde büyüleyici görünmek için size uygun gelinliği seçtiniz mi? Öyleyse sıra gelinlik modeline uygun gelin saçı modelleri seçmekte! Gelinlik modelinin yaka tipi en çok dikkat etmeniz gereken unsuru oluşturuyor. Yaka tipine uygun yapacağınız seçimler görünümünüzü tamamlayacak. Gelinliği bir bütün olarak düşünürsek gelinliğin türü ve etek kesimini de göz ardı etmemelisiniz!

Gelinlik yaka tiplerini kayık yaka, straplez, v yaka, hakim yaka, u yaka, tek omuzlu gelinlik, halter yaka, kare yaka, düşük omuzlu gelinlik, japone yaka ve bisiklet yaka olarak sınıflandırabiliriz. Bu yaka tiplerine dikkat ederek gelin saçınızı toplu mu yoksa açık mı bırakacağınıza karar verebileceksiniz. Gelinlik modelinin türlerini ise prenses model gelinlik, Helen gelinlik, balık gelinlik, vintage gelinlik, a kesim gelinlik, mini ve düz kesim gelinlik; sade gelinlik, yoğun işlemeli gelinlik, dantelli gelinlik, sırt dekolteli gelinlik, kuyruklu gelinlik ve pelerinli gelinlik olarak ayırabiliriz. Gelinlik modelinin türlerini göz önüne alarak, abartılı mı yoksa doğal görünümlü saç mı tercih etmeniz gerektiği büyük ölçüde belirlenecektir. Hazırsanız, gelinliğin yaka tipine uygun gelin saçı modelleri nasıl olmalı birlikte öğrenelim…

Gelinliğin Yaka Tipine Göre Saç Modelleri

Kayık Yaka Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

Kayık Yaka Gelinliğe Uygun Gelin Saçı Modelleri

Omuz ve boynun güzelliğini ön plana çıkaran kayık yaka gelinlik modellerinde toplu saç öneriyoruz. Tepeden topuz ya da aşağıdan sıkı bir topuz yaptırabileceğiniz gibi önlerden tutam bırakarak dağınık topuz ya da at kuyruğu modeli de yaptırabilirsiniz. Eğer açık saç seviyorsanız size tavsiyemiz saçın tamamen arkada bırakıldığı ya da bütün saçın tek bir tarafta toplandığı dalgalı saçlar olacaktır.

Straplez Yaka Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

Straplez Yaka Gelinliğe Uygun Gelin Saçı Modelleri

Saç seçimi için en özgür yaka tipi olan straplez yaka gelinlik modellerinde hayallerinizdeki saç modelini yaptırmanız mümkün. Dikkat etmeniz gereken nokta ise saç için aksesuar seçimi… Eğer tepeden gösterişli bir topuz yaptırıyorsanız bu saçın görkemine yakışacak büyüklükte bir gelin tacı takmanızı tavsiye ederiz. Ya da doğal örgülerle yapılan bir helen saçı istiyorsanız şıklığınızı Helenistik bir saç aksesuarıyla tamamlayabilirsiniz.

V Yaka Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

V Yaka Gelinliğe Uygun Gelin Saçı Modelleri
V Yaka Tipine Uygun Gelin Saçı Modelleri

Uzun kollu v yaka gelinlik modellerinde zarif topuzların ya da at kuyruğu modellerin çok güzel durduğunu söyleyebiliriz; fakat kısa kollu bir v yaka tercih edecekseniz ve kendinize açık saç yakıştırıyorsanız, güzelce taranmış dalgalı açık saç modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Şunu da unutmadan belirtelim v yaka gelinliklerde açık saçlar bütüne dikkat çekerken, toplu saçlar dekolteye dikkat çekiyor.

Hakim Yaka Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

Saçlarını kesinlikle toplu kullanman gereken bir model olan hakim yaka gelinlikler, aksi uygulandığında boğucu bir görünüme yol açabilir. Bu modelde toplu zarif saçlar en uygun seçim olacaktır. Zaten kapalı olan boyun ve omuzları daha da kapatmak istemeyiz değil mi?

U Yaka Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

U yaka ya da kare yaka diye de tabir edebileceğimiz bu yaka tipinde, önden iki tutam bırakılıp yapılan at kuyruğu modeller çok zarif duruyor. Enseden yapılan sıkı bir topuz ya da daha salaş bir topuz da enfes durabilir. Eğer gelinliğiniz prenses model ise yukarıdan toplanmış saçları da göz önüne alabilirsiniz.

Tek Omuzlu Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

Tek Omuzlu Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

Helenistik görünümün en havalı örneği olan tek omuzlu gelinliklerde tercih edeceğiniz saç tipi omuzlarınızı kapatmamalı. Eğer kabarık olmayan bir gelinlik giyiyorsanız, zarif ense topuzu yaptırabilirsiniz. Sade gelinlikler için kaş hizasından yapılan saç modellerine de göz atabilirsiniz. Tek omuzlu gelinliğiniz Helen bir modelse Helenistik örgüler tarzınızı tamamlayacaktır. Omuz hizasına gelen saçlara sahipseniz, tüm saçlarınızı tek bir tarafa alarak vak dalgası yaptırabilirsiniz. Özellikle balık model gelinliklerde bu tarz bir saç çok güzel durabilir.

Halter Yaka Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

Boynunun kapalı ama omuzlarının açık olduğu bir yaka tipi olan halter yaka gelinlikler de toplu saçın yakıştığı bir model. Eğer kalem etek ya da balık model bir gelinlik giyecekseniz yarım toplanmış saç modelleri arasından da seçiminizi yapabilirsiniz.

Halter yaka ve düşük omuzlu gelinlik modelleri için gelin saçı örnekleri sunuyor.

Düşük Omuzlu Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

Omuzlarınızın güzelliğini kapatmayın! Omuzları ön plana çıkaran bu yaka tipinde saçlarınızı omuzlarınızın üzerini kapatacak şekilde şekillendirmenizi tavsiye etmiyoruz. At kuyruğu, sıkı bir ense, kaş hizası ya da tepeden topuz ya da dağınık topuz modelleri güzel duracaktır.

Japone Yaka Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

Japone Yaka Gelinliğe Uygun Gelin Saçı Modelleri
Japone Yaka Gelinliğe Uygun Gelin Saçı Modelleri

Bu yaka tipinde de toplu saçlar vazgeçilmezimiz, eğer ki boyun hizasında kısa saçlarınız varsa dalga yaptırıp açık şekilde de kullanabilirsiniz.

Bisiklet Yaka Gelinlik İçin Gelin Saçı Modelleri

Bisiklet Yaka Gelinliğe Uygun Gelin Saçı Modelleri
Bisiklet Yaka Gelinliğe Uygun Gelin Saçı Modelleri

Ense hizası ya da kaş hizasından yaptırabileceğiniz zarif topuzlar bisiklet yaka gelinlik modellerinde kullanabileceğiniz en iyi alternatifler. Saçınızı toplatırken dilerseniz perçem bırakabilirsiniz. Yüz şekline göre gelin topuzları nasıl olmalı öğrenmek için “yüz tipine göre gelin saçı ve makyajı” yazımızı okuyabilirsiniz.

Gelinlik Modeline Uygun Gelin Saçı Modelleri

Gelinlik Modelinin Etek Kesimine ve Gelinlik Modelinin Türüne Göre sınıflandırabileceğimiz “Gelinlik Modeline Göre Saç Modelleri” gelinliğin yaka tipine dikkat ederek seçeceğimiz gelin saçı modellerinden sonra gelinlikte dikkat edeceğimiz 2 unsuru oluşturuyor.

Gelinliğin Etek Kesimine Göre Gelin Saçı Modelleri

Gelinliğin etek kesimine göre gelin saçı modelleri örnekleri içermektedir.
Gelinliğin Etek Kesimine Göre Gelin Saçı Modelleri

Prenses Gelinlikler İçin Gelin Saçı Modelleri

Prenses gelinlik modelleri, gösterişli salon düğünlerinde en çok tercih edilen modellerden birini oluşturuyor. Böyle görkemli bir gelinliğe görkemli saçlar daha çok yakışacaktır. Yukarıdan ya da kaş hizasından toplanmış gösterişli topuzlar prenses model gelinliklerde en çok sevilen saç modellerinden. Topuz modelinizi seçtikten sonra gelin tacı seçiminizi de bu görkemi tamamlayacak şekilde yapmayı unutmayın!

A Kesim Gelinlikler İçin Gelin Saçı Modelleri

A kesim gelinliklerde gelinliğin yaka tipini ve yüz şeklinizi de göz önüne alarak seçim yapabilirsiniz. Eğer A kesim gelinliğiniz “hakim, halter, bisiklet, japone ya da kayık yaka” ise ense topuzu, yandan ya da dağınık topuz modelleri çok güzel bir seçim olabilir. Yüz şeklinizi de göz önüne alarak dilerseniz perçem bırakarak saçınızı toplatabilirsiniz. Eğer açık saç kullanmak istiyorsanız ve yaka tipiniz ” v yaka, straplez, tek omuz, u yaka” tiplerinden biri ise yarım toplanmış gelin saçı modelleri, tek bir tarafta toplanmış vak saçlar, romantik bir görünüm katan örgüler sizin için uygun olabilir. A kesim gelinlikler genel olarak kır düğünü ve salon düğünlerinde giyildikleri için konseptinizi de göz önünde bulundurmanızı öneririz. Örneğin A kesim bir Helen gelinlik tercih edecekseniz salaş toplanmış saçlar ya da örgüler kusursuz bir seçim olabilir.

Balık Gelinlikler İçin Gelin Saçı Modelleri

Feminen görünümün en güzel örneği balık gelinliklerde, gelin saçının zarif olması gerekir. Bu nokta da zarif topuzlar, at kuyruğu ve doğal dalgalar ön plana çıkıyor. Saçınızda kullanacağınız aksesuar ise gelin saçı ve gelinliğinizle uyumlu olmalıdır. Örneğin çok kabarık bir saçta kullanılması gereken oldukça büyük bir gelin tacı balık gelinliklerde çok abartılı durabilir. İnce bant şeklinde gelin saçı aksesuarları, tek tarafta kullanılan aksesuarlar ya da tiara taç modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Mini Gelinlikler İçin Gelin Saçı Modelleri

Mini gelinliklerde gelinliğin yaka tipine dikkat ederek seçim yapmak gerekir. Yaka tipine dikkat ederek; yarım toplanmış saçlar, dağınık topuzlar, tepeden ya da enseden topuz modelleri, at kuyruğu ve dalgalı saç modellerini inceleyebilirsiniz.

Helen gelin saçı modelleri gösterilmektedir.
Helen Gelin Saçı Modelleri

Helen Gelinlikler İçin Gelin Saçı Modelleri

Salaş toplanmış saçların belki de en güzel durduğu gelinlik modeli olan helen gelinliklerde, örgülerin ve Helen saç aksesuarlarının güzelliğinden yararlanın! Önden tutam bırakılarak yapılmış ense topuzu, yarım toplanmış saçlar, salaş örgüler bu gelinlik modelinin vazgeçilmez saçlarına işaret ediyor.

Düz Kesim Gelinlikler İçin Gelin Saçı Modelleri

Sade ve zarif bir görünüm sunan toplanmış ya da açık saçları, düz kesim gelinlik modellerinde tercih edebilirsiniz.

Gelinlik Modelinin Türüne Göre Gelin Saçı Modelleri

En güzel gelin saçı modelleri

Sade Gelinlikler İçin Gelin Saçı Modelleri

Sade gelinliklerin şıklığını zarif bir saçla tamamlayabilirsiniz. Üstelik bu sadeliğe saç aksesuarları ışıltı katacaktır. Eğer gelinliğiniz saten ya da işlemesiz bir gelinlikse bu asil görünümü bozmayacak zarif topuzlar, at kuyruğu modellerini tercih edebilirsiniz; fakat dalgalı kabarık topuz modellerini sade gelinliklerde önermiyoruz.

Vintage Gelinlikler İçin Gelin Saçı Modelleri

O eski dönemlerin gözde saç modelleri vintage gelinliğinle muhteşem bir uyum sağlayacak. Vintage gelin saçı modelleri için Marilyn Monroe, Grace Kelly gibi ünlü isimlerin saç stillerine göz atabilirsiniz. Vintage saçınızı stilinize uygun bir makyajla tamamlayarak kusursuz bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Yoğun İşlemeli Gelinlikler İçin Gelin Saçı Modelleri

Düğün gününüzde yoğun işlemeli gösterişli bir gelinlik mi giyiyorsunuz? Öyleyse görkeminizi tamamlayacak gelin saçı fikirleri için doğru yerdesiniz! Yoğun görünümlü ve kabarık gelin topuzları yoğun işlemeli gelinlik modellerinin vazgeçilmezi!

Dantelli Gelinlikler İçin Gelin Saçı Modelleri

Zarafetinizi yansıtan dantelli gelinlikler için gelinliğin yaka tipi ve etek kesimini de göz önüne alarak seçim yapmalısınız. Eğer prenses dantelli bir gelinlik giyiyorsanız toplu saçlar tercih edebilirsiniz. Ancak straplez yaka balık, düz kesim ya da mini model bir gelinlik giyiyorsanız vak dalgalı gelin saçı modelleri de çok güzel olabilir.

En güzel gelin saçı modelleri

Sırt Dekolteli Gelinlikler İçin Gelin Saçı Modelleri

Sırt dekolteli bohem ya da helen bir gelinlik modelinde dekolteyi öne çıkarak salaş minik bir topuz yaptırabilirsiniz; fakat dekoltenin ön plana çıkmayacağı, bele kadar gelen farklı stillerde toplu gelin saçı modellerini de deneyebilirsiniz.

Kuyruklu Gelinlikler İçin Gelin Saçı Modelleri

Kuyruklu gelinlik modellerinde gelinliğin yaka ve sırt açıklığına dikkat ederek seçimler yapmalısınız. Saçlarınız sırtınızı kapatmayacak şekilde yaptırdığınız zarif bir topuz dikkatleri hem sırt dekoltesine hem de gelinliğin kuyruğuna çekecektir. Gelinlik yaka tipiniz açık saç modeline uygunsa, tüm saçlarınızı tek bir yana alabilirsiniz. Bu görünüm kuyruklu gelinliklerde çok güzel duruyor.

Pelerinli Gelinlikler İçin Gelin Saçı Modelleri

At kuyruğu gelin saçı modellerinin ve sıkı topuzların pelerinli gelinliklere çok yakıştığını söyleyebiliriz. Yüz şeklinizi de göz önüne alarak dilerseniz önlerden tutam bırakarak saçlarınızı toplatabilirsiniz.

Gelinlik modeline uygun gelin saçı modelleri başlıklı yazımızda; gelinliğin yaka tipi, etek kesimi ve gelinliğin türüne göre gelin saçı seçimi nasıl yapılır sizlerle paylaştık. Bu bilgiler ve görseller ışığında size uygun gelin saçı modelinizi artık seçmeye hazırsınız. Sıra geldi gelin makyajınıza! Ten ve göz rengine uygun makyaj nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyarak kusursuz bir gelin makyajının inceliklerini öğrenebilirsiniz.

 

Bir Yorum Yaz