Her kadın düğün gününde kusursuz bir görünümü arzular. Gelinlik seçimi, aksesuar seçimi ve gelin saçı makyajı seçimi kusursuz görünümün anahtar parçalarını oluşturuyor. Sizin  de hayalini kurduğunuz o büyük gün yaklaşıyor, gelin saçı ve makyajım nasıl olmalı diye düşünüyorsanız, doğru yerdesiniz! Yüz tipine göre gelin saçı ve makyajı nasıl olmalı gelin birlikte inceleyelim…

Gelin saçı ve makyajı nasıl olmalı yazı konularımızı; yüz tipine göre gelin saçı ve makyajı, ten ve göz rengine göre gelin makyajı, gelinlik modeline uygun gelin saçı modelleri olarak kategorilere ayırdık. Bu kategorileri dikkatli okuyarak sizin için en doğru gelin saçı ve makyajı nasıl olmalı sorusunun cevabını verebileceksiniz. Bu yazımızda “yüz tipine göre gelin saçı ve makyajı nasıl olmalı ” yı konuşacağız. Diğer kategoriler hakkındaki yazılara ulaşmak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Ten ve göz rengine göre gelin makyajı, gelinlik modeline göre gelin saçı modelleri

Yüz Tipine Göre Gelin Saçı ve Makyajı

Yüz tipine göre, daha geniş açılımı ile yüz şeklinize, elmacık kemik yapınıza, göz şeklinize ve burun yapınıza göre doğru gelin saçı ve makyajını konuşacağız.

Güzellik elbette göreceli bir kavram; ancak güzellik uzmanlarına ve çoğu insana göre oval yüz şekli en güzel kabul edilen yüz tipini oluşturuyor. Oval bir yüze sahip olmak ya da mevcut yüz şeklini ovale yaklaştırmak için ise makyaj sanatçıları ve saç tasarımcılarının size özel uyguladığı yöntemler bulunuyor. Mevcut yüz şeklinizi en güzel haline getirmek için gelin hangi yöntemler uygulanıyor ona bakalım…

Gelin Saçı ve Makyajı;

  • Oval Yüz Tipi
  • Yuvarlak Yüz Şekli
  • Dikdörtgen Yüz Tipi
  • Kare Yüz Şekli
  • Kalp Yüz Şekli

Kalp Yüz Sekli

Kalp Yüz Şekli İçin Saç Modelleri

Kalp yüz tipine makyaj nasıl olmalı?

Elmacık kemiklerin gayet belirgin mi, öncelikle çok şanslı olduğunu belirtelim; ancak makyaj uygulamalarıyla zaten oldukça belirgin olan elmacık kemiğini daha da ortaya çıkarmana ihtiyacın yok. Elmacık kemiğinin altına daha az kontür uygulaması ve elmacık kemiğinin üzerine cilt tonuna uygun bir allık kullanarak doğal bir görünüm elde edebilirsin. Kontür uygulamasını alnını küçültecek şekilde uygulamalı ve çeneyi biraz belirginleştirerek oval görünüme yaklaşmalısınız. Çeneyi belirginleştirmek için aydınlatıcı kullanmak iyi bir fikir. Bu noktadan sonra dilerseniz gözlerinizi ön plana çıkarmak isteyin dilerseniz de dudaklarınızı tercih sizin!

Kalp yüz şekli için saç modelleri

Saçınızın alt kısmının kabartıldığı ya da yoğun dalgalarla desteklendiği modeller sizi güzel gösterdiği gibi bazı yukardan salaş toplanmış saç modelleri de güzelliğinizi ön plana çıkarabilir. Yüzün üst kısmı geniş olduğu için stilinize uygun kahkül modelleri de kullanabilirsiniz. Kalp yüz tipine sahip olan ünlülerin gala ya da özel günlerinde yaptığı saç modellerini inceleyebilir, düğün gününüzde siz de o tarz bir saç modeli yaptırabilirsiniz. Kalp yüz tipine sahipseniz takip edebileceğiniz ünlülerden biri  Reese Witherspoon.

Yuvarlak Yüz Tipi

Yuvarlak Yüz Tipine Uygun Saç Modelleri

Yuvarlak yüz şekline nasıl makyaj yapılmalı?

Yuvarlak yüz şeklinde elmacık kemiğinizi ön plana çıkararak daha keskin bir yüze kavuşabilirsiniz. Bunun için önerimiz şakaklara, çene köşelerine ve elmacık kemiklerinin altına kontür uygulaması yapmanız. Bu uygulamalar yüzü daha şekilli ve uzun gösterecek, yuvarlak görünümü oval görünüme yaklaştıracaktır.

Yuvarlak yüz tipi için saç modelleri

Kat kesilmiş modeller yüze keskinlik vereceği için saçınızı kestirmeyi düşünüyorsanız katlı kesim öneriyoruz. Kahkül kestirecekseniz çene hizanıza kadar gelen uzunlukta kestirmenizi tavsiye ederiz. Özel gün saçı olarak tam ortadan değilde biraz daha fazla sağdan ya da soldan ayrılmış modeller size daha havalı bir görünüm katacaktır. Bu şekilde ayrılmış dalgalı saçları yuvarlak yüzlü hanımlar düğün günlerinde tercih edebilirler. Yuvarlak yüzlü ünlülere örnek olarak Kate Upton ve Demi Lovato’yu verebiliriz.

Dikdörtgen Yüz Sekli

Dikdörtgen Yüz Şekline Uygun Saç Modelleri

Dikdörtgen yüz makyaj modelleri

Dikdörtgen yüz şeklinde yüz keskin bir görünümde olduğu için bu keskinliği gizlemek ilk amaç oluyor. Doğru kontür ve aydınlatma ile mükemmel bir görünüm yakalanabilir. Özellikle dikkatleri gözlere ya da dudaklara çekecek makyaj modelleri ile çekici bir görünüme kavuşabilirsiniz. Yüzü daha kısa ve yuvarlak göstermek için kontür uygulamasını saç diplerine ve çene kemiğine yapmalısınız. Elmacık kemiğinin altına da kontür uygulayarak yüzün orta bölgesini ön plana çıkarabilirsiniz.

Dikdörtgen yüzlere hangi saç modelleri yakışır?

Gisele Bündchen gibi dünyaca ünlü modelinde yüz tipi olan dikdörtgen yüz tipinde yüzü kısa ve yuvarlak gösterecek gelin saçı modellerine yönelmek gerekir. Kahkülün belki de en çok yakıştığı yüz tipi olan dikdörtgen yüzlerde tüm saçların bir yana alınıp hacimlendirildiği modeller çok havalı duruyor. Tepeden oldukça kabarık bir model ise yüzü daha da uzun gösterebileceği için kahkülle desteklenmeli. Yanlardan kabartılmış salınık doğal saçları da yüzü daha oval ve kısa göstereceği için tercih edebilirsiniz.

Oval Yüz Sekli

Oval Yüz Şekline Uygun Saç Modelleri

Oval yüz tipi makyaj modelleri

Yüz şekliniz her makyaj modeline uygun olduğu için yüz şeklinizden ziyade elmacık kemiğim yeterince ön planda mı, göz kapaklarım düşük mü, burnum kemerli mi gibi sorular sorarak kendinizin en kusursuz halini yakalayabilirsiniz. Yüz şeklinizi ovale yaklaştırmak gibi bir ihtiyacınız olmadığından dolayı çenenize gölgelendirme işlemi yapmanıza gerek yok. Belki elmacık kemiklerinizi ön plana çıkarmak için ya da alnınızın biraz geniş olduğunu düşünüyorsanız daha dar bir alın görünümü elde etmek için kontür uygulaması yapabilirsiniz. Göz ve ten rengine göre nasıl makyaj yapılmalı merak ediyorsanız “Göz ve ten rengine göre gelin makyajı” yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Oval yüz tipine uygun saç modelleri

İsterseniz yukarıdan sımsıkı toplanmış saçlar isterseniz de salaş topuzlar tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan nokta düğün konseptiniz. Bir balo düğününüz olacaksa daha gösterişli saçlar yaptırabilirsiniz. Helenistik konseptte bir düğününüz olacaksa salaş örgüler de size çok yakışacaktır. Zaten oval bir yüzünüz olduğu için gelin saçı ve makyajında diğer kategorileri incelemek sizin için daha belirleyici olacaktır; ancak yüzünüz oval ama elmacık kemikleriniz belirgin değil ise onları belirginleştirerek elmas yüz tipine sahip olabilirsiniz. Elmacık kemiklerin ön planda olduğu elmas yüz tipi size daha feminen bir hava katacaktır.

Kare Yüz Sekli

Kare Yüz Şekline Uygun Saç Modelleri

Kare yüzler için makyaj önerileri

Çene köşelerine kontür uygulayarak sert görünümü kamufle edebileceğiniz kare yüz tiplerinde oval görünüm elde etmek için yüzü biraz da uzun göstermek gerekiyor. Çene ve alnın ortasına aydınlatıcı kullanarak daha uzun bir yüze sahip olabilirsiniz. Son zamanlarda oldukça popüler olan masseter kasını seviyorsanız ve kare yüzünüz aşırı köşeli değilse elmacık kemiği ön plana çıkararak hem maskülen hem de seksi bir yüze kavuşabilirsiniz. Paris Hilton gibi kare yüz şekline sahip ünlülerin makyaj stillerini takip edebilirsiniz.

Kare yüzler için saç modelleri

Saça bombeli bir görünüm kare yüze yumuşaklık katacaktır. Bob kesim modelleri bu yüz tipine çok yakışırken, dalgalı saç modelleri de zarif bir görünüm kazandırıyor. Eğer toplu bir görünüm istiyorsanız uzun perçem bırakabilirsiniz. Olivia Wilde gibi ünlülerinde bu yüz şekline sahip olduğunu unutmayın! Daha önce hangi stilleri denemişler, hangi stiller iyi dururken hangileri yakışmamış inceleyerek kendinize uygun modeller seçebilirsiniz.

Bu yazımızda gelin saçı ve makyajında 4 kategori arasından “yüz tipine göre gelin saçı ve makyajı” ile ilgili bilgi verdik. Diğer kategorilerimiz hakkında bilgi almak için sayfanın ikinci paragrafındaki linklere tıklayabilirsiniz.

Birçok unsura dikkat edilerek profesyonellerce yapılması gereken gelin saçı ve makyajı için yüz tipinize göre hangi modeli yaptıracağınıza karar verdiniz mi? Öyleyse şehrinizdeki gelin saçı ve makyajı yapan kuaförler ve makyaj sanatçılarını buradan inceleyebilirsiniz.

Bir Yorum Yaz