Yeni evlenen çiftler düğünlerini nasıl bir mekânda yapacakları konusunda kararsızlık yaşayabilir. Düğün mekânını seçerken öncelikle nasıl ve nerede düğün yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Düğün mekanları hakkında bilgi veren “düğün mekanları” yazısını okuyarak seçiminizi kolaylaştırabilirsiniz. Otel düğün mekanları, davet alanında deneyimli, dört mevsim faaliyet gösteren alanlardır. Otel düğünleri kaliteli ve gösterişli bir düğün için çiftlere olanak sağlar. Otel düğünü yapmak istiyorsanız otel düğünü rehberi olduğumuz bu yazımızda, sizlere düğün öncesi ve düğünde dikkat etmeniz gereken tüm detayları tek tek anlatacağız.

Düğün için otel seçimi nasıl yapılmalı? | Otel düğünü rehberi

Oteller genel olarak gösterişli düğünleri ifade eder. Bununla birlikte elbette her 5 yıldızlı otelde beklediğiniz performansı alamayabilirsiniz. Otelin sunduğu fırsatları, diğer oteller ile karşılaştırabilir, otelde daha önce gerçekleşen düğünleri görsellerden inceleyerek fikir edinebilirsiniz. Belirlediğiniz bütçe, otel seçimi için büyük bir rol oynar. Çok daha bilinen ve merkezi konumda yer alan bir otelde gerçekleştireceğiniz düğünün fiyatı da bir o kadar yüksek olacaktır. Otel fiyatı; otelin bilinirliliği ve kalitesi, seçilen yemek ikramı, konuk kapasitesi, süsleme, canlı müzik gibi unsurlara bağlı olarak değişecektir.

 Misafirler, düğünlerin en büyük parçasıdır. Konuklarınızı en güzel biçimde ağırlayabilmeli ve seçeceğiniz mekânın davetli ağırlama kapasitesine dikkat etmelisiniz. Bunun dışında bütün hizmetler hakkında bilgi edinin. Fiyatları etkileyen yemek ve kokteyl seçeneklerini değerlendirirken düğün öncesi menü tadımı yapmanın mümkün olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Otelin ekstraya giren indirimli hizmetlerini öğrenebilir, uzaktan gelen misafirleriniz için o tarihte boş oda olup olmadığını sorabilirsiniz.

Otel düğünü yaparken dikkat edilmesi gerekenler

  1. Öncelikle bütçenize dikkat etmelisiniz. Kendinize uygun bir planlama yapmalı, kararları bütçeniz doğrultusunda vermelisiniz.
  2. Düğüne katılacak davetlilerin sayısını belirlemeli ve düğünden önce gözden geçirmelisiniz. Son dakikaya kadar davetli sayısından emin olmaya çalışın. Düğüne belirlenmiş sayıdan daha fazla kişi gelebilme ihtimaline karşı mekân ile iletişime geçin ve fazladan birkaç masa ve sandalye bulundurmalarını rica edin. Böylece düğün gününde beklenmedik bir durum ile karşılaşmamış olursunuz.
  3. Konuklarınız için bir oturma planı oluşturun. Böylece daha rahat ve özgür hareket edebilmelerine olanak sağlamış olursunuz.
  4. Otelin sunmuş olduğu hizmetleri öğrenin. Yemek, müzik, fotoğraf gibi hizmetlerin nasıl ilerlediğini bilmeli ve isteklerinizi mekân ile paylaşabilmelisiniz. Dışarıdan sanatçı, organizasyon firması veya fotoğrafçı getirebiliyor musunuz, yoksa otelin anlaşmalı olduğu organizasyon sorumlusu, sanatçı ya da fotoğrafçı ile mi çalışmak zorundasınız?
  5. Mekân seçimini son dakikaya bırakmayın. Yaz mevsimi için düğün mekanlarının çoğu kış ayında tutuluyor. En az 3 ay öncesinden istediğiniz mekânı seçin ve anlaşma yapın. Belirlediğiniz tarihe randevu alın.

Otel düğün konseptleri neler?

Vintage Düğün Konsepti

Özellikle son yıllarda oldukça popüler olan vintage teması, otel düğün konseptleri arasında yer almaktadır. Romantik bir mizaca sahipseniz ve eski dönemlerin atmosferini düğününüzde yansıtmak istiyorsanız bu temayı, arzu ettiğiniz şekilde uygulayabilirsiniz

Mevsim Temalı Konseptler

Düğünü yapacağınız mevsimin renklerini ve özelliklerini bir araya getirerek konsept oluşturabilirsiniz. Mesela ilkbahar ayında düğün yapacaksanız bahar renklerini mekâna uyarlayabilir, masa ve sandalye süslemelerini mevsime uygun çiçeklerle yapabilirsiniz.

Film Düğün Teması

Oldukça eğlenceli ve anılarınızı süsleyecek bir konsept! Film düğün konsepti otel düğünü için oldukça farklı ve orijinal bir tema olabilir. Çift olarak sevdiğiniz bir filmin veya film karakterinin kıyafetini ya da özelliklerini dekorunuza yansıtabilirsiniz.

Natürel Düğün Teması

Özellikle doğa aşığı çiftlerin en çok tercih ettiği temadır. Bu konsept de doğaya ait birçok objeyi dekorunuzda kullanabilirsiniz. Çiçekler, güller, doğal taşlar ve sarmaşıklar kullanarak ortama doğa havası katabilirsiniz.

Otel düğünlerinde ne giyilir?

Otel düğün mekânları genellikle balo tipi düğünlerin gerçekleştiği mekanlardır. Özellikle belirlenen başka bir konsept yok ise konuklardan erkekler, takım elbise; kadınlar ise gece elbisesi, abiye giyerler. Gelinler otel düğünü için gelinlik seçimi yaparken tercihlerini; prenses, a model veya tam ya da yarım balık model gelinlikten yana yapabilirler.

Bir düğünü planlamak, baştan sona emek, sabır ve zaman gerektirir. Eğlenceli olduğu kadar yorucu tarafları da vardır. Bizde bu hazırlık sürecinin sizleri yorduğunu düşünerek mekânınızı seçerken sizlere yardımcı olmak istedik. Yazımızı okuduğunuzda otel düğün mekânları, düğün otelleri hakkında bilgi edinebilir ve nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz