Gelin adaylarının hazırlık aşamasında en çok kafa karışıklığı yaşadığı konulardan biri gelinlik modeli seçimidir. Hayallerindeki gelinliğe ulaşabilmek, kimi zaman içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Eğer gelinlik seçimi sırasında ne yapmanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilirseniz bu durum size zaman tasarrufu ve kolaylık sağlayacaktır. ‘’Gelinlik seçiminde dikkat edilmesi gerekenler’’ başlığı altında tavsiyelerde bulunduğumuz yazımızda, vücut tipine göre gelinlik seçimi, düğün mekanı, mevsim ve düğün konseptine göre nasıl bir gelinlik seçimi yapılmalı öğreneceksiniz. Ayrıca, hem rahat hem de tarzınızla bütünleşen bir gelinliğin size sunduğu konforun önemi ve özel dikim mi yoksa hazır bir gelinlik mi tercih edilmeli konusu hakkında da bilgilendirileceksiniz.

Vücut Tipinize Göre Gelinlik Seçimi Yapın | Gelinlik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Gelinliğinizi vücudunuza göre seçtiğiniz anda onlarca gelinlik modeli arasından size en çok yakışanları listeleyebileceksiniz. Aşağıdaki bilgileri okuyarak hangi vücut tipine sahip olduğunuzu öğrenebilir ve bu vücut tipine en çok uyan gelinlik modellerine yoğunlaşabilirsiniz.

Bu vücut tiplerini birlikte tanıyalım:

Kum Saati: İnce bele sahipseniz, göğüs ve kalça ölçünüz birbirine çok yakınsa kum saati vücut tipindesiniz. Bu vücut tipine neredeyse bütün gelinlik modelleri yakışacağı için, düğün mekanı ve konsepte göre gelinliğinizi belirlemeniz daha kolay olacaktır; ancak gelinlik modelleri arasından balık gelinliğin, adeta kum saati vücuduna sahip gelin adayları için yaratıldığını söyleyebiliriz. Vücudunuzun silüetini ön plana çıkarmak isterseniz balık model gelinlik tercih edebilirsiniz.

Armut: Kalça kısmın vücudun üst kısmından daha genişse armut vücut tipine sahipsindir. Armut vücut tipine sahip gelinlerin en çok tercih ettikleri model A kesim gelinliktir. Kalça kısmına göre daha dar olan omuzlarını eşitlemek ve daha orantılı bir görünüme sahip olmak için omuzu geniş gösterecek aksesuarlar ya da ‘kayık yaka’ gibi yaka tiplerini tercih edebilirsiniz.

Elma: Elma vücut tipine sahip kadınlar, ince ya da kalın omuz, kalın bel ve düz bir kalçaya sahiptir. Bu vücut tipi için en çok tercih edilen modeller; A kesim, yırtmaçlı, v yaka, yarım kollu, düşük omuz mini, midi boy gelinliklerdir. Bel bölgesini daha ince göstereceği için balenli A kesim gelinlik giyilebilir. Kalın omuzlarınız var ise yarım kollu gelinlik giyebilir, ince omuzlara sahipseniz düşük omuz gelinlik modelleri tercih edebilirsiniz. Elma vücut tipinde ince bacaklarınız var ise mini boy gelinlik de size çok yakışabilir. Ayrıca bacaklarınızın güzelliğini ön plana çıkaracak A kesim yırtmaçlı gelinlik modellerine de göz gezdirebilirsiniz.

Dikdörtgen: Omuz, bel ve kalçanın eşit geldiği bu vücut tipi, kum saatinden oyuntusuz bir beli temsil ettiği için ayrılır. Bu vücut tipine sahip gelinler; straplez ya da kayık yaka model, düz kesim gelinlik, A kesim ya da prenses gelinlik tercih edebilirler. Amaç ya belin kalınlığını hiç belli etmemek olduğu için düz kesim gelinlik giyilebilir ya da kabarık etek ve straplez ya da kayık yaka ile omuz geniş gösterilebilir.

Düğün Mekanına Göre Gelinlik Seçimi Yapın 

Gelinlik seçiminizi yaparken mekân ile uyumunu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Eğer kır düğünü için ağır ve balon kesim gelinlik tercih ederseniz zorlanabilirsiniz. Bunun yerine şifon kumaştan dikilmiş, uçuşan etekleri olan bir gelinlik tercihi, hem kır düğünü alanında sana zorluk çıkarmayacak hem de mekân ile uyum sağlayacaktır. Helen gelinlik modelleri, kabarık olmayan tasarımlar ya da kabarık model giymek istiyorsanız A kesim gelinlikler kır düğününe uygundur. Dekolte ve yaka tipi seçimi için vücut tipinizi ve tarzınızı dikkate alabilirsiniz.

Otel düğünü için düz kesimi olan bir gelinlik tercih ederseniz arzu edilen o ihtişamlı görünümü elde edemeyebilirsiniz. Otelin balo salonunda gerçekleşen balo tipi düğün için prenses, a kesim gelinlik gibi kabarık ve ışıltılı tasarımlar giyebilirsiniz. Eğer kum saati vücut tipine sahipseniz, yarım ya da tam balık gelinlik de düğün otelleri için uygundur.

Havuz başı düğünler; sırt dekoltesi ve balık gelinlik modelinin çok yakıştığı düğün mekanlarıdır. Kalem etekli saten zarif gelinlikler, mini ya da midi boy tasarımlar mekana uyum sağlayacaktır.

Kumsal ya da tekne düğünleri için uçuş uçuş salaş tasarımlar uygundur. Şifon, tülden hazırlanan Helenistik gelinlik modelleri, bohem tasarımlar ya da mini, midi boy gelinlikler giyebilirsiniz.

Tarihi düğün mekanları, vintage konsepte çok uygun olmakla birlikte, vintage düğün düşünmeyen çiftlerin de balo tipi kabarık gelinlikle giriş yapabileceği gösterişli mekanlardır. Kabarık tasarım giymek istemeyen gelin adayları vücut tiplerine de uyuyorsa balık tercih edebilirler.

Restoran düğünleri, sade minimal düğün kutlamaları için idealdir. Burada sade saten kare yaka, v yaka saten midi boy ya da mini boy gelinlikler giyebilirsiniz. Düz kesim ve elbise görünümünde beyaz renk gelinlikler de restoran düğün mekanına uyum gösterecektir.

Düğün salonu gibi kapalı mekanlar, salon düğün konseptine uygun olarak kabarık gelinliklerin yakıştığı alanlardır. A kesim ya da prenses gelinlikler de düğün salonu düğün mekanına uygun bir seçimdir.

Düğün Konseptine ve Mevsime Göre Gelinlik Seçimi

 Eğer konsept bir düğün yapacaksanız mutlaka ona uygun bir gelinlik tercihi yapmalısınız. Eğer gösterişli bir salon düğünü yapmak istiyorsanız, konsepte uyum sağlayan taşlı, prenses kesim bir gelinlik ya da yoğun işlemeli balık gelinlik tam size göre! Eğer bahar-yaz ayında botanik kır düğünü yapacaksanız, üç boyutlu çiçekli dantelli gelinlik, tül ya da şifon A kesim ya da Helen model tasarım giyebilirsiniz. Rustik bir kır düğünü düşlüyorsanız, ona uygun elbise görünümlü kumaş ya da dantel özellikli tasarım ya da bohem bir gelinlik giyebilirsiniz. Vintage bir düğün arzu ediyorsanız, puantiyeli, saten, a kesim, ya da midi boy vintage gelinlik modellerini tercih edebilirsiniz. Düğününüzün mevsimine uygun olarak uzun kollu, yarım kollu ya da kolsuz seçim yapabilirsiniz. Gelinliğinizi ister hazır alın ister sıfırdan size özel diktirin, mevsime uygun kumaşlardan olmasına dikkat edin. Düğün konseptleri hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız ‘düğün konsepti önerileri’ yazımızı okuyabilirsiniz.

Hazır Gelinlik mi, Özel Dikim Gelinlik mi?

Özel dikim tercih edecekseniz, mutlaka işini bilen ve anlayan bir gelinlikçi ile çalışmanızı öneririz. Böylece tam da sizin bedeninize göre sizin isteklerinize uygun olarak hayallerinizdeki gelinliği dikecektir. Özel dikim gelinlik için, düğünden 3 ay önce gelinlik mağazasına gitmeniz gerekmektedir. Eğer bahar ve yaz aylarında evlenecekseniz, gelinlikçilerin yoğunluğunun altını çizelim. Ortalama 3 prova ile size gelinliğinizi teslim edecek gelinlik markası ya da tasarımcının sıkışmadan rahatça gelinliğinizi tasarlaması için erken gitmeniz gerekmektedir. Eğer özel dikim gelinlik için yeterli zamanınız yoksa birçok hazır gelinlik modeli arasından kendinize en uygununu seçebilirsiniz.

Gelinlik Modellerinin Dezavantajları ve Öneriler

Gelinliklerde şıklık her ne kadar ön planda olsa da gün boyu üzerinizde olacak rahat bir gelinlik seçimi yapmaya özen gösterin. Prenses kesim modelin ağırlığı, straplez kesimin düşme tehlikesi, balık kesim gelinliğin yürümeyi ve dans etmeyi zorlaştırması gibi dezavantajları bulunmaktadır. Ayrıca kollarını yukarda tutarak özgürce dans etmeyi seven gelin adaylarının da kalın Madonna yaka gelinliklerde pek rahat edememe ihtimali var. Garanticiyseniz ve rahatlığınıza düşkünseniz, açık hava düğünlerinde Helen modeller, kapalı alan düğünlerinde A kesim modelleri tercih listenize ekleyebilirsiniz.

Gelin ve damat düğünün en gözde ikilisi. O halde ikisinin birbiri ile uyumu da göz kamaştırıcı olacaktır. Damat adayanın boyu ve kilosu da bu kısımda önemlidir. Eğer sizden daha kısa boylu biri ise, boyunuzu daha da uzun gösterecek gelinlikleri ya da çok yüksek platformlu ayakkabıları tercih etmeyebilirsiniz. Eğer damat adayı zayıf ise, yanında fazla iri görünmemeniz için prenses kesim gelinliklerden uzak durmanız gerekebilir.

Gelinlik seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini detaylı bir şekilde incelediğimiz bu yazımızda, gelinlik seçerken üstünde durmanız gereken; vücut tipi, düğün mekanı, düğün konsepti ve mevsimi gibi konuları, hazır dikim ve özel dikimin seçim sebeplerini sizlere aktardık. Bazı gelinlik modellerinin dezavantajlarını ve önerilerimizi sizlere sunduk. Sizlerde yazımızı okuduğunuzda gerekli bilgileri edinebilir ve gelinliğinizi seçerken bu bilgileri göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

 

 

Bir Yorum Yaz