Gelinlik modelinizi seçerken dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Bu unsurlar, düğün gününüzdeki fiziksel görünümünüzü ve psikolojik durumunuzu oldukça etkileyecektir. Öncelikle kendinize şu soruyu sormalısınız, “nasıl bir gelin olmak istiyorum?” Gelinlik modelleri seçiminde bu soru en önemli başlıklardan sadece bir tanesidir. En çok tercih edilen gelinlik modelleri etek kesimlerine göre; balık ve A kesim başta olmak üzere prenses ve düz kesim modellerdir. Peki siz nasıl bir gelinlik modeli giymek isterdiniz?

 

Bu yazımızda; “Nasıl bir gelin olmak istiyorum?”, “Düğünü mü hangi mevsimde yapacağım?”, “Düğün mekanım neresi olacak?”, “Düğün konseptim ne olacak?”, “Vücut tipime göre nasıl gelinlik seçmeliyim?” sorularına istinaden gelinlik modeli seçimindeki unsurlara, gelinlik modellerine ve en çok tercih edilen gelinlik modellerine değineceğiz.

 

Gelinlik modeli seçiminde nelere dikkat etmeliyim?

Rahatlığından ödün vermeyen stil sahibi ve şık bir gelin mi olmak isterdin, yoksa kusursuz görünümünüzü her şeyden üstün tutan gösterişli bir gelin mi? Şifon, tül, organze, ipek ya da rayon kumaşların dantel ve işlemelerle bezendiği bir gelinlikle yaz düğünü mü yapmayı planlıyorsun, yoksa brokar, ziberlin, mikado, tafta, saten gibi ağır ve asil bir kumaştan hazırlanmış gelinlikle kış düğünü mü yapmayı planlıyorsun? Balo konseptinde gösterişli bir otel düğünü mü var aklında, makrome süslerin, etnik desenlerin bolca kullanıldığı kumsal ya da kırda gerçekleşen bohem düğün mü? Düğün konseptleri hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz düğün konsepti önerileri yazımızı okuyabilirsiniz. Dikkat edilmesi geren unsurlardan bir diğeri de vücut tipi, maalesef her gelinlik kesimi her vücut tipinde güzel durmuyor. Gelinlik modelinizi tarzınıza, mevsime, düğün konseptinize ve vücut tipinize göre seçmeyi unutmayın!

 

Gelinlik modelleri

Gelinlik modellerini etek kesimlerine göre genel olarak A, Prenses, Balık ve Düz olarak ayırabiliriz.

 

Etek kesimine göre gelinlik modelleri

"Etek

A Kesim Gelinlik Modeli

Hem elma hem de armut vücut tipi dahil olmak üzere çoğu vücut tipine uygun etek kesimi olan A kesim gelinlikler basen bölgesini ideal orana yaklaştırırken beli de ince gösterir. Kabarıklık açısından prenses modeller ile düz kesim gelinliklerin arasında konumlandırılabilir.

 

"Etek

Prenses Gelinlikler
Etek kısmı oldukça kabarık olan prenses gelinlikler, uzun boylu gelinler için harikulade bir seçim olacaktır. Ayrıca salon düğünlerinin de gözdesidir. Beli sıkıca sarar ve üst bedeni ön plana çıkarır. Siz de düğününüzde adeta bir prenses olmak isterseniz, prenses gelinlik modelleri tam size göre!

 

"Etek

Balık Model Gelinlikler
Kum saati vücut tipine çok yakışan balık model tasarımlar, vücudu sararak silüeti ortaya çıkarır. Uzun boylu gelinler tam balık model tercih edebilirken, kısa boylu gelinlerin yarım balık gelinlik tercih etmelerini öneririz.

 

"<yoastmark

Düz Kesim Gelinlikler
Düz kesim gelinlik modelleri, elbise gibi dümdüz inen kabarıklığın ya da bel vurgulamasının olmadığı; fakat zarif ve asil duruşlarıyla özellikle minimal düğünlerde tercih edilen bir gelinlik modelidir.

 

Yaka tipine göre gelinlik modelleri

Gelinlik modellerini yaka tiplerine göre genel olarak straplez, kayık, v yaka, asimetrik yaka, düşük omuz, kare yaka, halter, hakim ve u yaka olarak adlandırabiliriz.

"<yoastmark

 

Straplez
Straplez gelinlik yakası, kalp ve düz olmak üzere ikiye ayrılır.

Kayık Yaka
İnce boyunlu hanımların tercih edebileceği kayık yaka tipinde aksesuar olarak kolye yerine küpe tercih etmelisiniz.

V Yaka
"Yaka

Asimetrik Yaka
Tek omuz olarak genellikle helen konseptli tasarımlarda tercih edilen asimetrik yaka geniş omuzlu hanımlarda çok şık duracaktır.

Düşük Omuz
Kare Yaka
Daha uzun bir boyun silueti yaratan kare yaka tipi özellikle iri göğüslü hanımlar tarafından tercih edilebilir.

 

"<yoastmark

Halter Yaka
Sporcu bir görünüm veren halter yaka, ince, kaslı kollar ve dik omuzlarla muhteşem bir uyum sağlar

Hakim Yaka
Uzun boyun ve dar omuzlarınız varsa hakim yaka sizde çok zarif duracak!

U Yaka

 

En çok tercih edilen gelinlik modelleri

Helen, bohem konseptin ağırlıkta olduğu kır ve plaj düğünlerinde; uçuş uçuş salaş kesimler, tek omuz helen gelinlikler, tül etekler, zarif dantel işlemeler, çiçek aplikler, portatif kollar, transparan detaylar, derin v yaka kesimi, spagetti askılar, modern ve özgün danteller, Fransız danteli, ışıltılar, etnik desenler, çarpıcı sırt dekoltesi en çok tercih edilen gelinlik modellerindeki öne çıkan unsurlar.

 

"En

 

Sonbahar ve kış düğünleri için en çok tercih edilen gelinlik modellerini, kabarık kesimler ve balık modeller oluştururken; kat kat etekler, yoğun işlemeler, saten kumaşların dantellerle buluştuğu tasarımlar, transparan detaylı kollar, ışıltılı danteller, Fransız danteli, pileli etek kesimi, ziberlin kumaş, tafta kumaş, aplik süslemeler, hakim yakalar, romantik ya da derin v yakalar, uzun kollu gelinlikler ise modellerdeki öne çıkan unsurlar.

 

"En

 

Gelinlik modelinizi; tarzınıza, vücut tipinize, düğün konseptinize göre seçtiğiniz bir düğünde hem fiziksel olarak mükemmel görüneceksiniz hem de psikolojik olarak iyi hissedeceksiniz. En çok tercih edilen gelinlik modellerindeki unsurları, kendi tarzınız ve konseptinize uygun olarak gelinlik modelinizde kullanabilirsiniz.

 

Bir Yorum Yaz